Desnoods alleen voor mijn eigen lol, maar ik ga nog even door met de oude foto’s van hobby-fotograaf Leendert Lodewegen. Ooit gemeenteontvanger in Grijpskerk en Zuidhorn, maar vooral ook oud-Noordhorner, wonend in het ouderlijk huis aan de Oosterweg. Lodewegen kreeg het fotograferen aardig snel onder de knie en maakte boeiende kiekjes:
Bijschrift van Lodewegen: “Balmahuizen, 1949”
Wie heeft informatie over deze twee boerderijen? Bewoners? Vroegere bewoners?!
Bijschrift Leendert Lodewegen: “Doodgewone paardenkop, 1949”
Af en toe was Lodewegen, voor onze huidige begrippen, wat ‘onbehouwen’ in zijn commentaar, net alsof ie vooral niet verdacht wilde worden van een al te grote sentimentaliteit. Of is het zijn specifiek gevoel voor humor?
Bijschrift Lodewegen: “Noordhorner Tolhek, 1949”
Bekend beeld! Alhoewel, links is nog iets zichtbaar van de oude pakhuizen en die zullen steeds minder mensen zich herinneren….
Dit vind ik zelf best een geslaagde kiek van 65 jaar geleden. Bijschrift Lodewegen:
“Zicht op Leekster vijver, 1949” In de directe omgeving van Nienoord, of moet ik dit water ergens anders zoeken?
Bijschrift Lodewegen: “Het Nieuwe Kanaal, 1949”
In die jaren sprak zo goed als iedereen over het ‘Nieuwe Kanaal’, niet over het Van Starkenborghkanaal of kortweg ‘Het kanaal’.
Wordt vervolgd.
Op Balmahuizen herken ik de boerderijen van Boerema en Jan Schuringa ,verderop stond boerderij van Piet Westerhuis. Richting Fr.Straatweg is een tocht en dat werd Janpietjesknoal genoemd Op Tolhek staat de boerderij van de Fam.Buist ook aan andere kant van `t-Nij knoal zoals wij het geleerd hebben.
Jan Deurgoan